Joomla Templates Mobile by About Justhost

                                  

turkuferibotgoliama
На снимката жители на финландския град Турку махат за сбогом на гигалайнера The Oasis of the Seas, постоен в местната корабостроителница, най-големият кораб за круизи в света дълъг 360 м и широк 71 м, побира 6296 пътници и 2160 души персонал с  24 ресторанта и дори площадка за каране на зимни кънки.

Малка Република Финландия с 5,5 милиона население е страна с близка историческа съдба с България.
След Втората световна война, тя  приложи железните правила на "реалната демокрация"- едно ново идеологическо течение, родено след Втората световна война в Западна Европа и най-рано в Северна Европа в 20-те години на 20-ти век, възприето от страните от средна Европа след Войната, на принципа на "политическия плурализъм", с голям дял на държавно притежавана и управляема икономика и прозрачно управление на икономиката и държавата, с истинско народовластие и го наложи като обществена надстройка, еднакво важаща за левия и десен политически лагери.

Благодарение на правилата на желязната демокрация държава Финландия в последните 25 години вдигна 12 пъти БВП от 10 милиарда долара 1985 г.( еднакъв с този на социалистическа България пред 1985 г. според статистика на CIA) достигна 208 милиарда евро  през 2008 г. и от най-бедната страна в Европа, по-бедна от България, стана една от най-богатите в Европа и света.
Финландия запази и до сега европейския си икономическия модел на "държавно регулирана икономика" и продължава да има 40% държавно притежавана и управлявана икономика наситена с всякакви производства и  произвеждаща "от пиле мляко"; социалната сфера свързана с икономиката като скачените съдове; без олигархия, с голямата средна класа на справедливостта радваща се на постоянна държавна подкрепа; с приоритетни държавни отрасли; с огромни инвестиции в науката, образованието и здравеопазването; с държавни социални фондове; с безплатно образование по всички нива и безплатни медицински услуги в държавната здравна сфера еднакво насечено към всички; изгради своя самостоятелна, независима и некланяща се на никой "голям брат"  външна политика; изгради абсолютно неподкупен и непродажен политически елит от истински демократи, които независимо дали са леви и десни се допитват до народа си за всеки изхарчен цент от държавната хазна.

Финландия приложи първа принципите на прозрачно управление на икономиката и държавата, с които изцяло изкорени корупцията в държавната сфера, известна е като страната с най-нисък индекс на корупция в света, радва се на висок жизнен стандарт (средната заплата в държавната сфера достигна 2009 г. 3000 евро)и блестящ държавен ред, увеличи в последните 20 години населението си с 1,5 милиона, с помощта на специална политика "за възстановяване на човешките ресурси" върна своята емиграция до 3-то коляно от цял свят, страната се радва на огромен престиж в семейството на европейските народи.

Най-важният  момент на антикорупцията на Финландия е прозрачното управление на държава и икономика, който е  същевременно е последния и най-развит етап на реалната демокрация. Благодарение на тези принципи Финландия управлява напълно прозрачно и без корупция държавните сектори в икономиката си, които тя нарича "естествени монополи"- енергетика, топлофикация, транспорт и комуникации, здравеопазване и други важни  икономически отрасли и социални сфери с преобладаващо участие на държавата.
Ако отидете в интернетните страници на кое да е финландско министерство, включително и на отбраната, а ще видите извадени в онлайн за пълен достъп до гражданите на всички приходи и разходи по бюджета на министерството. Същото е в икономиката с държавно участие, независимо колко е той - целия бюджет на фирмата до цент е изваден на светло за граждански контрол.

Държава Финландия има голяма публична държавна сфера и за да я издържа се стреми към нови и нови източници, за нови приходи бюджета. За това често държавата прибягва към закупуване дялово участие в добре развиващи се фирми. Законът е такъв,че и при най-малкото участие на държавата, фирмата е длъжна да извади в онлайн всичките си приходи и разходи по бюджета си. Така се изключва възможността за корупция и за генериране на сива икономика, за това Финландия се слави като една от страните в света без наличието на сива икономика.

У
спехите и моделът на Финландия не е само характерен за нея, а за всички северноевропейски и скандинавски страни- и републики и монархии.

Всички северняци, за да се вдигнат от огромните разрушения на Втората световна война, още 50-те години, по почина на средноевропейските страни Италия, Германия и Франция изградиха Обща икономическа регионална зона в Северна Европа, без граници и обединиха икономиките си, приложиха силни и спазвани добре икономически правила, с  прилагане на международното законодателство за "правото на труд, избор на труда, достойно заплащане,  защита на труда", върху което те изградиха своята високоразвита социална държава, възстановиха се от разрушенията на войната, развиха силни икономики и добре функциониращи държави с блестящ държавен ред,  развиха своя модел "реална демокрация" до най-високо развития демократичен модел в света.
Сега  модел на "реалната демокрация" на Финландия и северноевропейските страни се следва от цял свят във всяка област.


Например Япония след Втората световна война започва изцяло да следва пътя на северноевропейските страни  и Финландия и се разви като една от най-развитите икономически страни и демокрации в света.

Финландия след Втората световна война оформи заедно с Швеция, Австрия, Ирландия блока на независимите малки държави, чиято политика се счита за най-успешна политика на малки държави в Европа след войната до сега
.
Финландия, Ирландия и Австрия се възстановиха бързо от огромните разрушения на ВСВойна и от най-бедни в Европа, станаха едни от най-богатите в Европа.
Това се счита за най-сполучилата политика след ВСВойна до сега.

Такъв път трябва
да поеме и България, ако иска да се възстанови от нулата, от огромната национална катастрофа в която я вкараха олигархичните партии( политическата мафия) през прехода и започнали да слугуват на САЩ.
 
Историческия път  ”Between West and East” (Между запада и изтока) 

Първият финландски президент след Втората световна война Паасикиви поведе Финландия по коренно различни пътища във външната политика, известна като ”Между изтока и запада” от която Финландия получи огромни изгоди. Макар, че Финландия воюва във ВСВойна срещу СССР, след Войната тя сключи договор за дружба и сътрудничество с огромния си съсед. СССР  бе излязъл от войната силен и втори военен хегемон, с който Финландия има над 1000 км обща граница.

 

Така тя и получи възможност да получи глътка МИР И ОТДИХ , да  "приспи" великия си съсед СССР , за да направи другото- да се съсредоточи в себе си и разработи националните си богатства, като по този начин се вдигна от огромните разрушения на войната( над 150 000 жертви, напълно сринатата от бомбардировки столица- Хелзинки и 400 000 бежанци от завзета от СССР област Източна Карелия, близо до Ленинград), приложила реалната демокрация като своя обществена настройка.
Така тя се превърна от най-бедна в Европа в една от най-богатите страни.
 

За да не дразни великия си съсед Финландия обяви пълен неутралитет, не присъединяване към никакви военни блокове и съюзи. Така постепенно Финландия спечели доверието както на Изтока, така и на Запада като се превърна в посреднически, търговски и бизнес път между изтока и запада, от това постига големи изгоди и направи народа си от най-беден в най-богат.

Финландия постигна успехите си не заради договора си със СССР, а защото приложи ”реалната демокрация” в обществото си.

Благодарение на  добрите си отношения с Русия, Финландия използва почти безплатния руски нефт и газ да изгради своята мощна икономика и  достигне един от на-високите жизнени стандарти в Европа.
Финландия и до сега продължава да остава един от най-големия търговски партньор на Русия, да бъде един от най-големите инвеститори в Русия и да се стреми към големия руския пазар.
Финландия получава 90% от газта си  от Русия и не се нито да се чувства зависима от нея.
Финландците добре осъзнава висотата на своята цивилизация, високо развитата политическа система, материална култура и демокрация на финландското общество не е възможно да "прихване" от по-ниско развитата политическа система на Русия. 
 

Финландският народ постигна своите успехи и благодарение на изградения  блестящи политически елит от истински демократи, работещи само за обществения и държавен интерес, който Финландия създава благодарение на приложената "реална демокрация" като обществена надстройка. 

Същевременно през цялото време Финландия се е развивала като всяка друга западноевропейска капиталистическа страна с политическа система изградена на "политическия плурализъм" и икономически модел т.н. "социално насочен капитализъм" без експлоатация и голяма защита на труда.

 Сега този модел капитализъм се счита за най-успешния в света, казва се, че това е "построения социализъм", който бившите социалистически страни в Източна Европа не успяха да построят поради своя крайно различен от западна Европа политически модел на "партийния монотеизъм" и който стана причината системата да се срути.

 

Европейският модел на държавно регулираната икономика след финансовата криза, разразена от другия, крайно различен американски либерален икономически модел на стихийно развиващата се  икономика без държавно участие, доказа своята жизнеспособност и бъдеще в  Европа.
Макар да се говори за криза в Северна Европа сега, там мощните и силни икономики на северняците въобще не чувстват кризата или вече са я преодолели напълно.

8 април 2010 г.

Автор: Дора Апостолова
Хелзинки, Финландия
 
 Други материали на същия автор  за Финландия натиснете 

ДЕФИНИЦИЯ НА СЪВРЕМЕННАТА ЕВРОПЕЙСКА ПРАВОВА И СОЦИАЛНА ДЪРЖАВА правена по финландската социална държава
 

 Като допълнение към разказа ви предлагаме две  сродни статии:

(1) За икономическото чудо-Финландия, известна като "Япония на Европа", как изгражда своята икономика и стимулира малкия и среден бизнес с евросубсидиите и  формите на реалната демокрация. Статията е писана 2006 г., но остава актуална и до днес, натиснете върху заглавието>>>Икономическата инициатива в Европейския съюз и нашето бъдеще 
(2) Още една статия, от опита на Финландия и развита и демократична Европа,  насочена към правителството на България, натиснете върху заглавието>>>
ФИСКАЛНИЯ РЕЗЕРВ ТРЯБВА ДА СЕ ВЛОЖИ НЕ В БАНКИ, А В ИКОНОМИКАТА

ОЧАКВАЙТЕ от нас продължение на разказа: " Как северноевропейските страни изградиха "социализма" с помощта на реалната демокрация и го превърнаха в най-развитие демократичен модел в света, който ДРД "Идея за България" следва и творчески прилага за българските условия в своята идеология и програма". 

Снимка: ЕПА/БГНЕС 

 

 

Добавете коментар


Реклами от Google