Joomla Templates Mobile by About Justhost

KomarnickiKosovo
ЗА КЪДЕ СИ СЕ ЗАПЪТИЛА, БЪЛГАРИЙО, КЪДЕ Е ПОЗИЦИЯТА ТИ ЗА ПРЕЦЕДЕНТА КОСОВО??
Чий проект е „независима държава Косово”, какво се цели с нейното създаване, може ли да съществува ”мултиетническа държава Косово” , има ли бъдеще и трябва ли България да признаем „държава Косово”?

Днес се разнесе новината, че
Косово може да поиска членство в ООН през 2011 г.,  а външният министър на България от името на народа си заявил „България и занапред ще подкрепя изграждането на демократични държавни институции, които да гарантират мултиетническия характер на Косово".
Така според Николай Младенов „Косово ще отстоява своята европейска перспектива”.
Тази новина дойде след приемането на ЕП с гласовете на 455 депутати (150 бяха против) предложената резолюция на австрийските зелени, с която призовава членките на ЕС,  които не са признали едностранната независимост на страната, да направят това.
Твърдението на някои български геополитици, че „стратегическото разположение на една държава може да бъде главен фактор за нейния икономически подем и политическа мощ” е старо  за Европа, то беше валидно преди II Световна война, но не и след нея.
След войната Европа тръгва по мирни пътища и завинаги се отказва от решенията на войната.  
В  Югославската война Европа бе въвлечена от САЩ. Но тя получи поуката си от войната и след нея всички страни членки на НАТО и стари членки на ЕС с развити демокрации  започнаха да водят независима политика от САЩ  в рамките на НАТО, спират  "лидерска роля" на САЩ в НАТО и от тогава направиха НАТО пълен придатък към градящата се Общоевропейска отбранителна система на ЕС.
Така западноевропейците  дадоха ясно да се разбере, че втора подобна
война в Европа няма да допуснат.
На мястото на „геополитическото стратегическо място” след  
II Световна война дойде демокрацията.
Европа изгради след войната своя демократичен модел "реалната демокрация" и с него достигна своя огромен материален, жизнен и духовен просперитет.


Вече на всеки  мислещ българин е ясно, че Косово е „политически проект” на САЩ с цел създаване от Балканите на „новия барутен погреб на Европа и ЕС с подриване на ЕС- там да гъмжи  постоянно от етнически и военни конфликти и ЕС да си хвърля парите,  силата и енергията да ги потушава и от това да има полза само либералната монетарна икономическа система на САЩ, водеща сега битка след кризата за запазване световната господстваща роля на долара на финансовия пазар в противопоставянето му с еврото.
И колко е по-лоша кризата, толкова е по-голямо социалното напрежение. Това цели САЩ да прави в Европа.

Интересното е другото, че резолюцията излезе от „австрийските зелени”.
Австрия е страна с един от най-старите балкански центрове за изучаване на Турция и Балканите, тя се противопоставя на членството на Турция в ЕС.
А „Зелените” по принцип са леви сили и се противопоставят на американското шетане в Европа.
За това е интересно тук "дясното поведение" на австрийските зелени.

Като  най –младите леви сили в сред левия фронт на Европа, родени 80-не години, зелените  имат доста неясна и неоформена идеология и често влизат( както и социалдемокрацията) без да го осъзнават в съглашателство с десните сили водени от мириса на парата.
Това поведение на някои зелени( без” френските зелени”, които твърдо остават на своите антивоенни, антиамерикански и антикорупционни идеологически посоки) още повече отслабва лявото политическо пространство на Европа, след като  социалдемокрацията - най -голямата група в него,  измени на левия флаг в началото на 90-те години и това създаде огромен дисбаланс в политическото пространство на Европа- силни десни, много слаби леви и се отразява пагубно върху оформянето на политическите системи на младите демокрации в източна Европа,  които вече 20 години "демократичен път" продължават да се лутат в хаоса на европейското политическо пространство и не знаят кой път да поемат и как да изградят  идейно неоформените си все още политически системи.

Австрия от 2000 година има голяма имиграция от Косово. Наближават кметски избори във Виена и се очаква австрийските залени да получат голям шамар от националистите, а това може да стане техния край . Просто на австрийците е омръзнало да хранят имигрантски семейства с по 2,3... 5 деца.

От човешката история и науката ” За цивилизациите” - нова и много популярна наука в западна Европа ( България няма понятие от тази наука) знаем, че няма случай в човешката история по мирен път и доброволно духовно по-ниско развита цивилизация да погълне духовно по -високоразвито цивилизация . Ние сме били в машината на османската империя и пак не са могли да ни абсорбират именно на тази основа. Това е естествен кръговрат на живота.
Духовно по- нискоразвитата цивилизация никога не е разбирала духовно по- високоразвитата и при сблъсък с нея е целяла единствено да разруши нейната материална култура и да избива човешките й ресурси. Примери от историята изобилстват, ще дам само три, които красноречиво говорят за това:
Това се случи с Втората българска държава 14 век, една от най-високоразвитите цивилизации в Европа тогава, която бе завладяна от по- нискоразвитата цивилизация на османските турци.

Това се случи  и с класическия Рим 3 век след н.е., когато бе завладян от варварските племена през великото преселение на народите.
Това се случи, когато се роди „държава Косово”,  косоварите се почувстваха "свободни" и първата им реакция бе да сринат над 300 паметници на културата- манастири и християнски църкви строени през времето на българския цар Иван Александър.

Това " явление" се наблюдава постоянно  и в страните от Близкия изток- Ирак, Либия, Ливан, Египет, където има малцинства християнско население – то е прогонвано или физическо изтребвано от мюсюлманите и за това сега  Европа се пълни с прииждащи емигранти християни от тези страни.

От тази цивилизационно разлика, където единия и преобладаващ етнос( албанския и мюсюлмански) е носител на по-нискоразвитата цивилизация, а етноса- малцинство( сръбския и християнски) - на по-високоразвитата цивилизация, е невъзможен мултиетническия характер на Косово, както мисли министър Н. Младенов.
Такова цивилизационно съотношение между християни и мюсюлмани в Косово ще предизвиква постоянни военни и етически огнища.
Страшното в случая е, че този измислен "мултиетнически държавен модел", господата проамерикански идеолози на Балканите, пренесоха автоматично от Косово на Македония и по този начин сега се върши ново предателство- унищожава се българская характер на Македония- но това е въпрос на друг анализ..

А цивилизацията на преобладаващия етнос –мюсюлманския не е носител на европейски тип демокрация( въобще на някаква демокрация?), а "демократизацията на косоварите"  може да стане единствено на цивилизационна основа.

Цивилизацията има две страни- материална и духовна- тленна и нетленна, смъртна и безсмъртна.
За материалната страна  тук няма да говорим, ще се спрем на духовната.
Знаем, че в основа на духовната страна на цивилизацията стои религията, а религията е идеология. Следователно, сблъсъкът на цивилизационна основа е идеологически сблъсък.
Ислямът сега се намира в това състояние, в което беше християнството преди реформите си 16 век.
От реформиране на исляма зависи и цивилизационния напредък и от там на демократичния напредък- това учи споменатата западноевропейска „Наука за цивилизацията”.

ЕС подстави критерии на Турция/Албания/Косово за демократизиране, но изисква европейски тип демократизация"реалната демокрация"-призната за най-високо развит демократичен модел в света.
А те,  за до достигнат тези критерии трябва първо да реформират исляма, после  да се постигне цивилизационно развитие, за да достигне до развитие на демокрацията им.
Следователно, държава Косово е далеч от европейския демократичен път и няма скоро да достигне европейските критерии, както си мисли също министър Н. Младенов.

За България признаването на държава Косово означава засилване на турското влияние в средите на нашите мюсюлмани, сред които Турция постоянно шета със стара, наследена от Османската империя политика за извършване  смяна на етническото самосъзнание от българско в турско, чрез налагане на религията и градене  в България и в бившите османски колонии на Балканите на лоялни граждани на Турция, но не и на България,  с  една крайна геополитическа цел в района- за  завземане по" мирен път" на нови територии и възстановяване границите на старата османска империя, възродена в нова Турция.

Първото нещо което направи т. н. "мултиетническата държава Косово” бе да се присъедини териториално към Албания, сега между двете страни се строи с помощта на американски и турски строителни консорциуми и пари, най голямата магистрала на Балканите, свързваща Албания с Косово като голям геополитически проект, наречена "Патриотичната магистрала".
По този начин „държава Косово” увеличава албанското влияние в региона.

А Албания е протурска държава, родена и кланяща се на своята „майка Турция”. И до днес старото население на Албания и Косово счита себе си за ”турци” и най- големия миграционен поток от Албания върви към Турция. Всичко това води единствено до засилване на турското влияние в района и поставяне Турция в положение на главен геополитически фактор на Балканите.

Но нали именно това  цели САЩ, като е застанал в първи приятел и стратегически съюзник на Турция- една ретроградна ислямска държава живееща с мисленето си в 18 век и с нейното членство в ЕС  САЩ цели отново да подрива ЕС и еврото ?!
И това успешно го върши като използва трите си сателитни държави на Балканите- България, Македония и Албания и техните правителства.

Признанието на „държава Косово” няма нищо общо с „правата и  освободите” на гражданите. По международното право на колкото "глътки свобода" имат право косоварите, на толкова глътки свобода имат право и сърбите. А на всеки от Европа е известно вече, че администрация на „Съда в Хага” е назначена и издържана от САЩ и провежда американска политика в Европа.

"Мултиетническа държава Косово" като американски политически проект има още едно име „План Ахтисаари” на неговия създател –Ахтисаари.
Марти Ахтисари е финландец и бивш президент два мандата на Финландия от страна на Социалдемократическата партия( „демарит”-както я наричат). Той бе назначен от ООН да създаде нов умиротворителен план за Косово.  Той обаче допуска голяма грешка в плана си.
В какво се състои грешката на Ахтисаари?
Грешката на Ахтисаари се състои в това, че той пренася автоматично на Балканите северно европейския модел на живот между два етноса- шведи и финландци.

Същевременно той нищо не знае за историческото развитие на Балканите и за сблъсъка на две различни и големи цивилизации там. В Скандинавието няма центрове по Балканистика и изучаване на Балканите. Като скандинавец, чийто общество не са познати етническите конфликти той витае в розови облаци и изкуствено пренася на Балканите и в Косово етническия модел между финландци и шведи, които живеят заедно в огромно разбирателство вече 600 години. При финландско шведския етнически модел няма антагонизъм, защото има общата цивилизационна основа- и двата народа са християни –лютерани по-точно шведите предадоха през 13 век християнство на финландците. 
Религията е в основа на цивилизацията по принцип.
Швеция винаги се е считал за по-високо културен и цивилизационен модел за финландците до началото на 90- те години, когато БВП на глава от населението в двете страни се изравни и финландците добиха самочувствие, но останаха първи верни приятели на шведите.
Докато в Косово нещата се тотално други. Там се сблъскват две коренно различни религии и от там на цивилизации.

Религията на мнозинството е исляма, също и цивилизацията на това мнозинство е на по-ниско стъпало на развитие от цивилизацията на сърбите- християни. И резултатите са видни и отчайващи - вместо мирно съжителство- войни, кръв и разрушения.
Исляма е духовно по- нискоразвита религия от християнството, тя стои нереформирана религия на стъпалото на 16 век на християнството.
Извода за нас- не трябва да нарушаваме числено цивилизационния баланс в обществото  си и да даваме превес на мюсюлманите.

Главната разлика, която прави антагонистичен сблъсъкът между християнското и исляма е мястото и ролята на човека в обществото.
В Корана е заложено неравенството между половете и стадния принцип на водещата и определящата роля на водача без правото на индивида за обществена изява, индивидуална инициатива и борба за по-добър  живот. Това се отразява и върху общественото развитие на ислямската цивилизация- тя се счита за по-ниско развита, а християнската за по-високо развита.
Християнската религия е заложила в себе си социалното равенство , равенството  в половете, демократичния принцип на индивидуална човешка обществена изява  и всяко нарушение на един от тези канони, се отразява върху развитието на цивилизацията и води до избухване  на революции. Причината за избухването на Френската революция в Европа е именно нарушаване на един от тези канони на християнската религия за социалното равенство, отразило се върху общественото развитие на европейската християнска цивилизация.
Американците добре знаят за огромни сблъсък между двете цивилизации на Балканите, знаят за протурския характер на албанците, създадени от „майка Турция”, знаят, че те  продължават да се считат за „турци” и Турция да ги смята за „външни турци”, знаеха и за направения план на Ахтисаари без познание за сблъсъка на двете цивилизации и разликата между тях. Това те използваха да превземат Косово, да моделират  елита му, да построят  най-голямата военна американска база на Балканите и в източна Европа, като по този начин да подсилват гърба на албанския национализъм насочен срещу християните сърби и да подържат постоянно огъня на противопоставянето  между тях и нови и нови военни огнища на Балканите, мита за тях като вечния „Барутен  погреб на Европа”. Така те оформиха „многонационална държава Косово”, която вместо демокрация, стана най- големия извор на Балканите на наркотрафик, търговия с човешки органи и проституция.

Далеч съм от мисълта да скверня името на много уважавания във финландското общество президент, ще изтъкна само причините той да направи плана за „мултиетническа държава Косово”. Тези причини не веднъж съм изтъквала във финландския печат. Ахтисаари е обичан от финландския народ и уважаван в обществото си политик, понеже е работил само за националните му интереси.
Финландската държава е високо демократична правова държава, финландското общество и политиците му живеят под „върховенството на закона” и никой политик( а и гражданин) не смее да прекрачи закона, с това и да прекрачи националните интереси на обществото си.

Но от друга страна финландско общество е твърде далеч от Балканите, в него няма сериозно изучаване и преподаване за Балканите, обществото не познава ролята и мястото на Турция като геополитически фактор на Балканите.
За това сме си виновни ние -българите и нашите политици, които избираме, които не провеждат адекватна външна политика да информират Европа правилно за нашето си състояние и провеждат национално-отговорна външна политика, както провеждат финландските политици.
А главната причина за това е липсата на върховенство на закона в българското общество.

Признанието на държава Косово в рамките на ЕС е дело на националните парламенти на всяка държава и си остава строго национална политика.

Призивът на министър  Н. Младенов за признаване на държава Косово е лобиране за американски интереси на Балканите и американските планове.
Израелският възпитаник Николай Младенов отново потвърди,  че повече се счита за министър на чужди държави и проводник на чужди интереси, отколкото министър на България, забравил,  че е избиран от българските, а не израелски/ американските избиратели, да защитава българските национални интереси, а не американските.

Поведението на Младенов още веднъж показва,  че правителството на Борисов е проект на „Отворено общество” на американски олигарх Сорос, известен като „инструментът на външната политика на САЩ в Източна Европа”.

Но показа също , че не се различава от предишните правителства на България в естеството на водената външна политика и поставянето на България в положение на американски сателит.
Да не забравяме, че правителството на предишната тройна коалиция начело със Сергей Станишев,  първо призна” държава Косово".
Всички правителства на България през прехода са представители на оформената обща олигархична каста, разделена на кланове, която управлява зад корпоративните си партии-  БСП, СДС, НДСВ ДПС и ГЕРБ - всички те управлявали България през прехода и всички произлезли от една партия- БСП/БКП.

Спасението за България от тази дълбоко национално- безотговорна външна политика на българските управляващи е само в ново национално -отговорно правителство, произлизащо от нова политическа сила, носителка на идеологията на европейската реална демокрация- тясно свързана с националната съдба, с откъртване от сателитното положение към САЩ и водене независима от САЩ политика, изхождаща само от българските национални интереси, по примера на друга балканска страна- съседка Гърция и по примера на останалите развити европейски демокрации- и малки и големи, макар и членове на НАТО, всички водещи независима от САЩ политика в ЕС.
„Държава Косово” не трябва да бъде призната от България!

Авторски материал на „Идея за България” ideyazabulgaria.org
Автор: Дора Апостолова
Хелзинки
февруари 2008 г
атуализирано на 25 юли 2010 г.


"Косово и ООН"-
Карикатура на Христо Комарницки
На снимката: "Патриотичната магистрала", така наричат албанците изграждането на 171- километровата магистрала между Албания и Косово  от турско-американския консорциум "Бехтел-Енка.Снимка: ЕПА/БГНЕС
Статията е отпечатана във финландската медия "Политика и общество"

ЗА КЪДЕ СИ СЕ ЗАПЪТИЛА, БЪЛГАРИЙО, КЪДЕ Е ПОЗИЦИЯТА ТИ ЗА ПРЕЦЕДЕНТА КОСОВО

Добавете коментар


Реклами от Google