Joomla Templates Mobile by About Justhost

*Интервю за в.”Дневен труд”, водено от Емилия Милчева, април 2005 г.

- Г-жо Апостолова, защо се роди идеята българските емигранти да се обединят точно в партия, а не в неправителствена организация или движение от типа на Македонските патриотични организации, както са правили от емигрантите ни в началото на миналия век?

-Г-жо Милчева, новата българска икономическа емиграция ( в огромна част родена след 1989г. и изрично подчертавам “икономическа”), няма сходни цели и намерения с македонските патриотични организации в началото на миналия век . Тези два типа емиграции се родиха в различни времена, за да изповядват различни цели и каузи. МПО бяха си поставили каузата "извоюването на политическа автономия на Македония и Одринско", намиращи се все още в пределите на Османската империя, а целта на голяма част от емиграцията ни сега, в началото на 21 век, е ”нейното завръщане със създаването на нормални икономически и политически условия в България за това”

Българската емиграция след 1989 г.,

се роди като явление , вследствие на пропадането на жизнения стандарт в България няколко пъти след 1985г в т. н преходен период към пазарно стопанство и времето на създаването на българския външен дълг-тежко бреме върху народа ни .
Хората на България бяха принудени да се спасяват от настъпилата огромна и непоносима мизерия и нищета в България, да търсят по –добър материален живот и човешка реализация някъде другаде. Това, която не беше възможно да намерят тогава в България и което е все още невъзможно .

Емиграцията в Европа:

Този процес е характерен и за много други страни на Европа и особено 50-те години, излизаща от руините на ІІ –Св война.

А във Финландия, където аз живея от 1987 г., процесът на емиграция е бил силен до края 60- години, когато Финландия все още тъне в глад и военна разруха и е една от най-бедните европейски държави.След това потока спира и започва обратния процес на завръщането или имиграцията.
Процесът продължава с особена сила и 90-те години на миналия век и сега -началото на 21 век, когато за не повече от двадесет години Финландия се превърна от най-бедната в една от най-богатите страни в Европа и света.
Явлението не се корени в случайни процеси, а дълбоко обмислена и държавна политика на Финландия, станала надпартийна национална кауза, подкрепена от всички политически сили в страната, с цел спиране на демографски срив, подсилване на нацията , вкарване на иновации и развито бизнес мислене, чийто носителка е завръщащата се емиграцията.
80-те години правителствата на Финландия създадоха имиграционна политика, в последния мандат на президента Кеконен ( от т.н.Партия на центъра, бившата селска партия създадена през 30-те години под голямото въздействие на БЗНС, но обновила се и се развила като модерна в съвремието ни центристка партия), в първите два мандата на президента Мауно Койвисто (Социалдемократи).

Същите политики имаха и доста други държави в Европа при това и бедни. Ами Ирландия? Тя беше една най- бедните страни в Европа и върна емиграцията си през 80- те години. Наред с това със усилено внесе инвестиции в страната и разви специална икономическа и социална политика формулирана като държавна надпартийна политика и за 20 години се превърна от най-бедната, в една от богатите страни на Европа.

Една франкитска и бедна Испания – също с държавна политика върна своята емиграция.
Да не говорим ,че богата Германия , приложи специална политика и върна половин милион немци от Русия по времето на Петър Първи?

Примерите в Европа са много...

Друг е въпросът защо достигнахме до необходимостта от създаване на политическа организация, насочена и към емиграцията и включваща я в редиците си ?Ами много просто –

Искаме да изпратим послание към всички наши сънародници, че дойде време българската емиграция да се завръща!


Защото г-жо Милчева, 16 години е доста тежък период в живота на българската емиграция далеч от Родината и същевременно и не достатъчно дълъг, тя да пусне корени там, където се намира.

За да се разбере защо емигранта иска завръщане (говоря за една не малка част от емиграцията ни), трябва да се познава добре живота му.

Българският емигрант и Родината

Българският емигрант започва да гради навън живота си от нулата и полага огромни усилия да достигне някаква материална позиция в новото общество, в което живее, най-много да се адаптира там, за да живее като другите . За това е нужно многократно пъти повече труд и усилия, отколкото той би могъл да вложи за същия процес в своята родина – нов език, нови нрави на обществото, друга народопсихология и прочее. Особено тежък е този процес когато адаптацията се случва с възрастен, а не в детска или поне младежка възраст.
Това адаптиране тотално рефлектиране върху старите стереотипи. Въпросът до колко и до каква степен може да го направи?
В етнохомогенно европейско общество, с различна народопсихология и вековни традиции, в които тлеят все още останки на национализъм и ксенофобия,но не в официалните политики , чужденецът- българин успява някак си с огромни усилия материално да се задържи на тяхното ниво, но не да завоюва обществени и духовни позиции в обществата им.
Не по-различни са условията в многонационалните общества на САЩ, Канада и други, където българинът трябва да воюва за утвърждаване на своята -българска народопсихология в конкуренция с другите .
Когато излезе навън от Родината си и той се сблъсква с други нрави и други народопсихологии , българският емигрант осъзнава със всички клетки на тялото си колко богата, многоцветна и дълбока е българската народопсихология, изтъкана в моногвековното си развитие, опряна на две най-стари в Европа цивилизации и културни пластове и осъзнава колко неповторимо красива е България .

Тогава той заживява с мечтата и надеждата да се върне и живее в нея някога!

Тук си спомням думите на моят професор в СУ, вече покойник- Николай Генчев, изградил основите на новата национална школа в българската историография и тънък познавач на българската народопсихология -“Българинът навън трудно живее без корените”, или корените са неотделима част от българската народопсихология . Когато заживях навън, почнах всеки ден да си припомням тези думи на Н.Генчев.
Това са огромни усилия към адаптиране в новите обстоятелства и често рефлектират негативно върху психиката на българския емигрант. Той пропада в дупката на безвъздушното пространство –духовно и душевно, става срив в него, за да се спаси, често прибягва с връщане към корените си такар и отдалеч, става съпричастен на всички процеси в родината си, живее с нейното ежедневие , вълнува се и страда.
Едно от доказателствата е, че тези, които пишат сега в българските форуми 90% са от средите на българската емиграция.
Връзката с родината става силна, с цел, оцеляването му в новите духовни и материални условия на живот.

Българският емигрант никога не се примирява със съдбата си на емигрант, дълбоко започва да таи в себе си надеждата, че някога ще се завърне в родината и умре на своя земя. В края на краищата той достига до извода, че най-добре човек живее в Родината си !

-С какво сте по-различни от “Движение Български Великден” като идеи и програма, за да се завърнат напусналите България в родината?


Движението “Български Великден “ никога не е съществувало дори и наченки от програма, камо ли на мислене, за подпомагане българската емиграция в нейното завръщане.

Кой създаде “Българския Великден”?

Идеята за създаването на “ Български Великден” бе светла идея на западната българска емиграция, живяла в много развити и много демократични страни, видяла много, натрупала опит, самата тя носителка на развито демократично мислене, иновации , бизнес идеи и желаеща да приложи постиженията на развития свят в България. По този начин да улесни прехода й от една, в друга икономическа структура и от там на други обществени отношения.
Идея се роди в началото на СДС управление, но не се дължи на него .
Какво направи СДС управление, след като “осъзна “ големите интелектуални потенциали в западната емиграция ? Потупа ги по рамото и каза “действайте “, същевременно избра от нейните среди само онези, които компрадорски й служиха в налагането на “костовоски тип “ икономически структури в България, почивайки на американските съвети на МВФ .
СДС управление само “разбра “, че в българската емиграция има натрупан неизразходен голям интелектуален потенциал, но не направи нищо за да го използва . Какво се получи? –честната българска емиграция се отдръпна от Движението “Български Великден” и в него останаха да служат само тези”юпита”, както ги нарече народът ни, които вървяха в крак с политиката на правителствата и лакейски им пригласяха. Така движението се превърна в популистка организация служеща усърдно на пагубните политики на правителствата, управлявали в последните 16 години и докарали националната катастрофа в България.

Да, ние застъпваме в нашата програма, че в България се намира в национална катастрофа след 16 години престъпни и унищожителни държавни управления!


Какво направиха Великденчетата и “юпитата”?

Великденчетата и правителствените “юпита” се возеха в скъпи коли, изтупваха почти изпразнения брашнен чувал на България и лицемерно пращаха съмишлениците си да събират пари по улиците в тенекиени кутии и превръзки на главите”Български Великден”.Бях поразена като срещнах тези млади хора на улицата. Кой роди идеята да търсят по този начин пари от най-бедния и най-мизерен народ на Европа ? Дори и в най-богатите западно европейски общества не се позволява да събират пари по такъв начин, там се срещат само акции на Червен кръст, а благотворителните акции по този и друг повод се правят по съвсем други начини?
Заинтересовах се какви образователни проекти развиват Великденци в последните си изяви? С изумление разбрах, че най –важното го няма в тях – ECTS - European Credit Transfer System, което е нужно на България не само като част от общата реформа в образованието, но и нужно за издигане на нивото му и изравняване с това на образованието в ЕС , което от своя страна ще даде възможност нашите млади хора да остават да учат в България , а не да бягат да учат другаде, за да не се завърнат никога .
Така ще бъде автоматично признато българското образование в системата на ЕС и ще се получи свободното движение на работна ръка и специалисти?
Къде са ефективните изяви на Великденци по този и други кардинални и важни въпроси ?
Истината е, че единственото, което те направиха е да се вместят сред “юпитата “, които влязоха в правителството на Симеон Кобургготски е и да се мъчат да участват с тях в разпределението на баницата .

От Великденчетата и “юпитата” се роди неприазън към емиграцията

Покрай тези “юпита”, голяма част от българите в Родината, нямащи представа от проблемите и същината на българската емиграция, започнаха да изявява истинска неприязън към нея :
“ Хич не ни трябвате! ,”Стойте си там, предатели и не се връщайте! ” !
Или път приказки от рода “ Хааа, идвате тук, защото не сте могли да се реализирате там!”
Какво значи “не реализирал се емигрант” и кой се смята за реализиран ?
Ето тези въпроси нашите сънародници в България трябва да разберат и осъзнаят, преди да ги използват!

99% от българската емиграция няма нищо общо с “юпитата “, внесени в последното правителство, както и в ръководството на “Великденци” и американското значение на думата “юпи “ неправилно се използва от речника на чуждиците.
Кои са днешните юпита в България –бизнес представители на една класа нови капиталисти, присвоила за себе си национални богатства по един непознат за Европа и света начин за натрупване на начален капитал и повечето от тях са с такъв произход ?
И от къде идват – от САЩ и Англия, страните внесли тези български капитали заедно с притежателите им, а после капиталите излюпиха своите нови “бизнес лица” в тези, които народът нарича сега “юпита”.
И тези страни(САЩ и Великобритания) единствени не приеха и не подписаха общоевропейската конвенцията за “ за прането на мръсните пари”, нито ги изследват?
___________________
Тук ще направя едно малко отклонение, за да поясня някои процеси в Европа и света, свързани с България и чрез тях да обоснова една по-нататъшна наша теза:
Защо изоставихме първоначалното име ” Партия на обединената българска емиграция”
и преминахме към
“ Обединена партия на сънародниците ни в България със завръщащата се българска емиграция”?
--------------------------------------
Малко история от близкото ни минало

СДС правителство следваше курса, с повелител и поръчител МВФ - американския ни нов събрат и съюзник, очертал се на фона на българската мизерия .
”Приватизация до дупка”, пълно изхвърляне на държавата отвсякъде, което от своя страна доведе до пълно отслабване на държавата, държавен хаос и загуба на всички социални придобивки, които българския народ имаше.
И всичко това се извърши в условията на липсваща пазарна икономика и огромен сив сектор, от който се чуваше отчаяния глас “Спасявай се по единично!” .

Доведен бе икономически модел по американски, но приложен по балкански .

И много некадърно и грабителски, което от своя страна показа,че новата политическа класа няма морал .

Пред мен се зададе един въпрос на Костов “Защо приватизираше предприятия за 1 лев?” и той отговори :– “Защото толкова искаше купувача и ние се съобразявахме с него?”

Останах изумена –къде и в кои търговски отношения има думата само купувача да диктува цените ? Или това става само в България и в българския приватизационен модел?

Самата структура на българската икономика беше европейска и дишаше в общия европейски организъм, да не говорим и за стереотипа, създаден на тази икономическа основа .Та развитите европейски държави до 1989 г. твърдо стояха на позициите на държавно притежавания и управляван капитализъм!
Българската приватизация се извърши без познаването на европейския приватизационен опит и процесите течащи в развита Европа, без никаква икономическа визия за бъдещето развитие на икономиката, с роболепно гледане в очите и изпълняване на американските съвети, с парите на Мадлийн Орлбрайт и с ума на възпитаниците на ленинградските икономически институти (ИПИ) .Те не познаваха въобще процесите в Европа , но пък бяха финансирани от доста американски благотворителни фондове, за да се изявяват като икономически капацитети.


Вината на Европа

И за това има вина Европа- тя просто пропусна в началния процес да помогне на България и източноевропейските страни в техния преход.
Рухването на социалистическата система и разпадането на СССР, се отрази и на Западна Европа .Макар една Европа и разделена на две с Берлинската стена -Източна и Западна , от двете й страни имаше и се развиваха икономически връзки, имаше много сродни икономически структури, но различие във вида на собствеността и управлението.
Всички западно европейски страни усетиха жестоко това сътресение в промеждутъка на 1990 -1996 г., с явление като разпадане на общите пазари, вдигане нивото на безработицата у тях на опасно за икономиката им ниво.
Това ги накара да се вглъбят в преодоляването на своите проблеми и възстановяване на своите национални стопанства и нямаха възможност да отделят внимание и пари за Източна Европа.

Царско време за Мадлийн Олбрайт

Това беше царско време за Мадлийн Олбрайт и американската администрация да настъпи в страните на Източна Европа- страни с рухнали икономики и неразвитите демокрация, чрез парите на МВФ(заеми с високи лихви) и Световната банка, да налага икономически модели и раздава съвети.

Западна Европа се усети, че губи Източна Европа по-късно. След 1996 възникна единната политика на ЕС за приобщаване на бившите източни страни към него, започнаха пред присъединителните преговори и финансови помощи от негова страна, изразени в безвъзмездни субсидии по линията на Европейския социален фонд.
В България тези пари влизат чрез конкретни фондове –ИСПА, САПАРД , ФАР и прочее.Западна Европа искаше да си стабилизира икономиката, чрез стабилизация на Източна Европа и Европа трябваше да диша като единен организъм.

Самата Финландия в промеждутъка от 1992 до 1996 г имаше до 25 % безработица, след като й пропадна 30% пазар с големия си пряк съсед СССР, изграден преди това на батерната основа .
И беше трудно на финландската икономика се справи, но това тя свърши благодарение на останалата си 70%-на част, свързана с европейския и международен пазар- качествено, количествено и конкурентноспособно, със съсредоточаване в себе си, с изключително високия политически и обществен морал и най-важно- липсата на корупция, тя преодоля този период и сведе безработицата си до 6-8% . Същевременно Финландия извърши огромен икономически бум, като в период в последните 20 години нейния БНП нараста от 10 милиарда долара (1985 г.) на 135 милиарда евро (2004 г.) и се нареди в редиците на най-богатите страни .
Сега Финландия е втора страна в света с най-ефективно развиваща се икономика.(2004 г.)
Да не говорим, че като дойдох тук, заварих същата социална система в здравеопазването и образованието, каквато имаше и в социалистическа България.
Вярно е, че социалната система е израз на икономиката, но капиталистическа Финландия, при БНП 10 милиарда евро имаше напълно безплатно здравеопазване и безплатно образование по всички скали. Постиженията си в тези два основни стълба на съвременната социална система тя до сега запази и умножи десетократно .


И Европа също приватизираше, но знаеха ли в България това ?


Да припомня ,че Европа също започна своята приватизация от 1989 г. и все още я продължава, бавно, внимателно, не използвайки въобще метода на кешовата приватизация (не го познават тук въобще ), използвайки всички останали методи като Бергмановия и прочее.
Европа е запазила ролята и мястото на държавата във всичките си стратегически отрасли, има отлично държавно управление в тях, изключила е корупцията от всякъде, има механизми да се справя и не отстъпва нито една от своите социални функции .Така тя има сигурни доходи и се справя в поддържане на социалната си сфера.
В частния сектор е свела сивата икономика до минимум (изключение правят страни с по-слаборазвити икономики като Испания, Гърция, Португалия, насочени повече в обслужващата сфера).
Дори една Ирландия, която реализира изключителен икономически растеж, следвайки маргарет-тачъровския модел на малката и средна фирма, го в хармонично единство с традициите на социална Европа- за разлика от съседката си Англия.

Но Европа не беше позната на ленинградските възпитаници от български произход!

Защо така не постъпиха нашите ленинградски икономисти и яростни костовисти? Например, пръкналия се т.н. частен институт ИПИ ,участвал пряко със съвети в СДС- приватизация, не приложи европейския опит, а твърдо вървеше по стъпките на американските си съветници ?
Защото, от една страна въобще не познаваше Европа, от друга, беше платен именно от тези свои съветници!
И резултата е налице-тотално разрушена икономика на България, липса на каквото и да е производство, в провинцията е мъртвило и в селища, които имаха по пет-шест големи поминъка преди, сега едва мъждука един. Напълно разрушено и не действащо селско стопанство, основа на другата икономика.

Как ще имаме икономика, след като нямаме селско стопанство?

След 16 години пълна разруха и унищожение, българката икономика стои на пачи крака , единствен растеж има в обслужващата сфера и туризма, без да има какъвто да е промишлен прогрес (това са последни официални данни).

Какво направи управлението на Симеон Кобургготски?

Последното правителство на Симеон Кобургготски трябваше да извърши т.н след приватизационен контрол, да съблюдае и приведе в действие пет годишните приватизационни договори, но от това няма и помен. Единственото, което извърши това правителство, бе да продължи същата и унищожителна приватизация на СДС, да доведе процесите на корупция до невъзможно състояние, да подари на Величеството си държавни имоти и да си приватизира това, което беше останало от изтърбушения брашнен чувал на България.

Тук достигаме до морала на политическата класа на Българияи до въпроса- за кого е работила до сега, в последните 16 години, за доброто на народа си ли, или за свои и чужди интереси? За това аз наричам пръкналата се и съществуваща в момента политическа класа на България компрадорска ( служеща на чужди и тесни свои интереси) и без да притежава какъвто да е политически морал!!!Към нея причислявам всички големи политически партии, които са управлявали в едно или друго правителство на България, неотменно до сега.

Новите различия и разминавания между Европа и САЩ

В развитият свят вече съществуват тотални различия и очертаващи се нови модела във всичко, което като факт, българските политолози-капацитети не искат да признаят на глас.

Това е развита Европа и САЩ, разликите са очебийни .

Европа продължават бавното, но сериозно икономическо развитие и напредък (Финландия има миналата година над 5 % ръст на БНП ) и не отстъпва нито грам от своята социална политика .
Митовете за отстъпките, които Германия прави в лицето на управлението на Шрьодер, са приказки на незнаещия. Германия не отстъпва, тя просто реформира и върви напред , бута всички останали.
Социалните реформи на Германия се подеха от всички ЕС страни .

Между САЩ и Европа вече се очертават съществени различия по много неща, макар и европейските политици да не дават вид на тези различия и продължават да говорят за САЩ като свой добър икономически партньор .

Да сравним политическите модели и функционирането им?

Американският е двуполюсен политически модел, с две партии и две олигархични групировки начело. Народът, масата, все повече стои настрана от прякото управление над властовите институции, все по-вече се стесняват правата на гражданите в контрола над тях. Парите купуват частните медии, купуват избора на електората, разслоението на класи по богатство е очеваден.

Докато в Европа е друго- тек продължава многопартийния и гъвкав модел с постоянното обновяване на лидери и нови идеи, все повече се разширява гражданския контрол над властта и правото на хората да управляват държавата си в различни форми, продължава да стои непоклатимо голямата средна класа .

От една страна модела на непрекъснатите референдуми в Швейцария, от друга страна модела на мащабния обществен дебат, който се практикува с Скандинавието .

Дори и в съдебната система има съществени разлики – частта на пряко избираемите магистрати в САЩ не значи, че обществото може да реализира граждански контрол над тях –напротив, там все повече това се губи, парите решават ролята за избора.

От друга страна назначаваните магистрати на развита Европа са освободени напълно от имунитет и съществува безспорно разделение на властите . Магистратите в Европа са държавни служители и подвластни на закона за държавни служител. Всеки гражданин може да вдигне дело срещу магистрат и то с пари на държавата си ще си плати делото. Има куп механизми за осъществяване на пряк граждански контрол над тяхната работа .

Огромна разлика има в вида на т.н. действащи “ прозрачни демокрации” на САЩ и Европа – първата е забулена в мъгла, втората е действаща и развиваща се възходящо, с все по голям дял и участие на гражданите в управлението на държавата си.

Дори това се отразява и на социалните системи на двете страни.
В Европа здравеопазването е с еднакви права и обслужване, обществено значима услуга за всеки гражданин и всеки има право да получи еднакво по качество и количество здравеопазване, независимо от големината на застраховката, нито от класово различие- беден ли си, богат ли си, няма значение.
В Европа няма здравно неосигурени безработни и бедни хора, както е в България (В България те са по- последни данни над 1 милион ), безработните и бедния автоматично получава здравна застраховка от социалния фонд, на базата на т.н реален социален минимум в обществото и не плаща застраховката от собствения си джоб.

В САЩ вече има социални и класови разслоения навсякъде –богат ли си получаваш по –добро здравно осигуряване и обслужване, беден ли си – числят те към нискокачествените държави болници или просто си умираш .

В ЕС образованието е безплатно за свои граждани от началното до висшето, децата и младежта получава образование и здравеопазване изцяло безплатно.
На студентите се отпускат държавно гарантирани студентски заеми и стипендии така и те не зависят нито от доходите на родителите си, нито особено от успеха, независимо дали си богат и ли беден, към коя прослойка и класа се числиш.

В САЩ образованието е платено, ужасно скъпо, разчиташ единствено да намериш помощта на частни благотворителни фондове.Който има пари учи, който няма- не!

Какво ни пишат нашенците от САЩ?

Ние получихме писма от нашенци в САЩ, които ни даваха следния съвет и отправят молба към нас .Те ни пишат така:

“Господа , ако искате да върнете емиграцията от САЩ, развийте в своята програма и реализирайте добро образование за децата ни в България така, че да се върне предишното негово добро ниво.
Тук, в САЩ, ако си средна ръка и беден, децата ти учат в държавно училище, където нивото е изключително ниско, сравнено с това, което имахме в България. Да дадеш тук по-добро образование на децата си, означава да ги изпратиш в частно училище, а това означава и да се преместиш и да живееш в богат квартал, което пък от своя страна изисква много пари и не е по силите на много хора. “

-Допускате ли, че на тези избори е възможно да се чуе гласа на българската емиграция по света, т.е. да участват активно като гласоподаватели при регламента за избори?


Не вярвам ! В последните 16 години българската емиграция не е участвала в изборите активно, нито й е било давано тази възможност, като избирател при регламент на избори.
Как си обяснявате факта, че в миналите парламентарни избори, 2000 г., от западната българска емиграция се получих едва 10 000 гласа, при наличието най-малко над половин милион пълнолетни български граждани, живеещи зад граница, с права на избиратели?
По простата причина, че българската държава не е полагала никакви усилия да помогне на емиграцията да гласува.Законът повелява, при наличието на 20 български граждани в едно населено място, трябва да се отвори там избирателна секция. А дали е така?

Например в една Финландия има не повече от 400 българи, живеещи в различни краища на страната, а секцията е само една – в българското посолство в Хелзинки.Над 200 от тях живеят на север и този север отстои на 1000 км от столицата.За да отиде българинът от там до Хелзинки и гласува, му трябват 2 дни и 200 евро пътни разходи.Нима това са малко от месечния бюджет на едно семейство, или два дни (може да бъде и работно време)?
И за това гласуват не повече от 30 човека!

А колко избирателни секции са открити в странните в Европа, с компактна българска диаспора? Във Франция българите са над 200 000, в Испания- 300 000, горе долу толкова са и в Германия –колко избирателни секции са открити? А знаете ли колко струва да се отиде от единия до другия край на Германия, особено за един студент, който работи за 500 евро на месец в Германия ? Ами в САЩ, където също имаме компактна българска диаспора, или в Канада? В САЩ има секции във Вашингтон и Ню Йорк, как се предвижда човек от Алабама например до Вашингтон и наистина колко са се придвижвали?

Българската ЦИК интересувала ли се е някога от тези проблеми?
Немарливостта и незаинтересуваността на българските държавни власти в печелене гласовете на българската емиграция е пословично ужасяваща, най- често тя се оправдава с липсата на пари.Това го отнасям и към липсата на държава в България в последните 16 години
А никоя чужда държава не се ангажира да помогне на нашите сънародници да се предвиждат до избирателните урни и не е нейна работа, нито задължение !


Избирателните гласовете от Турция надвишават 4 пъти гласовете от Запада

Един друг факт- в съседка Турция живеят не повече от 100 000 избирателни гласове на наши сънародници, но от там се получиха в миналите избори 36 000 гласа или почти 4 пъти повече от 1,5 милионната западна българска емиграция ?
Защо е така? -защото господа, специално турския парламент –Меджлисът, се занима с проблема.Отпуснаха се специално за целта “командировки и безплатни автобуси” за нашите сънародници там в предвижването им до избирателните секции в Анкара и Истанбул? И резултата е налице – гласуваха 36 000 души и всички тези гласове отидоха за ДПС партия, даже и пристигнаха в Разградски избирателен район 5 минути преди да приключат изборите и решиха съдбата на цял един народ.ДПС прескочи летвата от 4% с тях (до последно беше под 4 %), влезе в Парламента, стана балансьор, влезе и в правителството, узурпира почти 50 % от всички ръководни държавнически длъжности в него, ръководи държавата и резултата е налице- пълна катастрофа в държавното управление, дължащо се и 50% на ДПС.
Една всеобщо призната като етническа партия и противозаконна по конституция, представляваща не повече от 4% от населението на българската държава, “демократично” взе властта и управлява останалото 96%- та население – нещо, което няма да срещнете в нито една от развитите демокрации в Европа?

Във връзка с този въпрос и един друг факт- единствено между България и Турция има споразумение за взаимно признаване на двойното гражданство и взаимно изплащане на пенсиите, при липсата на такива със страни като САЩ или коя да е друга западноевропейска страна, със съществуваща голяма българска диаспора в тях .

Хайде, този въпрос в ЕС се решава автоматично с влизането на България в ЕС и с общата конвенция за правото на всеки ЕС гражданин да избира откъде ще получава своята пенсия, независимо дали е гражданин на тази страна или не!

А имаме ли такива конвенции със САЩ, Канада, Австралия, където имаме компактна българска диаспора ? Не ! От една страна тези страни отказват надменно сключването на подобни споразумения, изхождайки от своите законодателства, от друга страна кое правителство от България е правило опит да сключи такива спогодби с тях? Няма -кратък но искрен отговор!

Споразумението с Турция бе сключено благодарение на ДПС, в нейното почни 15 години участие във властта, под едни или други форми.
А защо правителството на Костов и Сакскобургготски, такива големи приятели на САЩ, не поискаха или не направиха нищо за сключването на такава спогодба и със САЩ?

Това подсказва две неща- първо,че ДПС е етническа партия и нейната заинтересуваност да използва гласовете на нашите изселници (и то трайно изселили се) в Турция е очевадна, с цел да участва с техните гласове активно във вътрешния живот на страната ни - невероятен парадокс ?!

От друга страна намесата на правителствата на Турция в българските избори не говори за приятелски жест, а за груба намеса във вътрешните работи на България и за трайни интереси на Турция към Българи и няма нито един опит от страна българската дипломация да протестира по този въпрос?
Ясно е какви са? –Турция, откакто е република и светска държава , не е показала нито веднъж, че има по различна политика от старата си наследница Османската империя и, че продължава да манипулира мюсюлманското население в околните си бивши балкански колонии в своя полза. Истината е, че тези гласове от Турция бяха дадени за ДПС и още по голяма истина е да се запитаме –за чии държавни интереси работи ДПС- за тези на България или или за Турция ?


Никоя европейска държава, включително и САЩ, не допуска своя партия да работи за чужди държавни интереси
и това е фиксирано като конституционна клауза, самият акт се счита за “държавна измяна” и се наказва строго по закона .
Изводът е един- тези държави имат отлични законодателства за регламент на партийния си живот, а България няма !
Тя дори и конституцията си не спазва с позволението, против нейните клаузи, съществуването на ДПС партия – това е вече израз на разлагащата се и пропаднала държава!
НДСВ и ДПС в съвместна държавно управление допринесоха окончателно за окончателно разлагане на държава България и нейното пропадане, продължиха и довършиха агонията й , започната от предишните правителства !


Въпросът с двойното гражданство и българското гражданство е все още открит в нашата програма .

Той е свързан с въпросът за собствеността на българската земя и трябва да се обмисли и реши така, че да разреши единствено в полза на националните интереси на България, както би постъпила всяка една европейска държава по отношение на собствеността на земята си .
Свидетели сме, че скрити под двойното гражданство, наши сънародници от съседни държави и с пари на тези държави, изкупуват огромни количества земя в Делиормана и Родопите ?
Никоя европейска държава не би допуснала съседка да изкупува земя от нея и то на безценица както е сега в България .Българският народ, с най-ниски доходи в Европа и същевременно с цени на насъщните продукти като в богата Европа, е толкова оголял и обосял, изпаднал в мизерия и разруха ,че да живее и купи насъщния, продава всички каквото има, най-много земята си .
Купуването на българска земя от съседките би довело до случая Косово на Балканите – народът ни да остане без земя, или българинът да се изнесе от земята, купена от чужденеца. А това е краят на съществуването на Българската държава .

Ето защо е редно да си поставим един такъв въпрос- “Няма ли България начини да въздейства на Турция да престане да се бърка в нейните вътрешни работи и манипулира населението ни в нея , чрез религията и историята ни” ?

Не е ли редно да се постави демократично въпросът пред България, като страна членка на ЕС, да проведе референдум за влизането на Турция в ЕС, както ще направят много други членки на ЕС ?

Още повече, че е пряко заинтересована от въпроса с какъв съсед живее и ще живее в бъдеще?Това е единия начин да се въздейства на Турция да стане нормална държава към съседите си на Балканите!

- Не трябва ли българските емигранти в отделните държави да се обединят от кауза, а не от партия? Сами декларирате в сайта си, че нещата в българската политика като цяло са твърде опорочени и вина за това носят всички партии, а вие също се каните да станете поредната, мисля 347-а на брой политическа формация в България...

Г-жо Милчева, а партиите какво са ?Не са ли обединение на базата на кауза или идея ? Въпросът не в броя на партиите, а доколкото тези 347- партии в България имат кауза или идея залегнала в техните партийни документи, дали водят нормален политически живот?

Има ли нормални партии в България?

В България няма нито законодателни постановки за съществуване на нормални партии, нито онези механизми, присъщи на демократичните общества, даващи възможност на гражданите да осъществяват граждански контрол над партиите и техните избраници в парламента и управляващите органи.
Защо не се заинтересувате и разгледате партийните документи на тези 347 партии ? 99% от програмите им са с дължина от една страница и залагат не на истински каузи и идеи, а някакви неясни политически въпроси, често оставяни без подкрепа и внимание в обществото.
Повечето основатели на партиите са захванали някакъв личен въпрос и от него развили партийна платформа, а в последно време започнаха да се пръкват и партии, приличащи повечето на браншови организации, отколкото на партии .Такива “браншови” партии никога не могат да станат нормални партии, защото поради професионалната насоченост на програмата си , са професионално изкривени и в техните редици демократи трудно се раждат.

Да не говорим, че тези браншови партии веднага започват своя партиен живот и изповядват “идеите си” с евроскептицизъм, поради това, че не знаят как ще се отрази на техните членове излизането на големия европейски пазар, защото самите нямат идея как ще стане това, нито как българския бизнес ще устои на конкуренцията на европейския пазар.
Има и такива, които разчитат на класическия национализъм, но твърде гол, с фрази и лозунги за “твърдата ръка” и оприличаващи себе си като “български Гьобелск”, без да имат представа за съвременния тип национализъм, действащ в западно европейската демокрация, наричащ себе си “демократичен национализъм”
( тихо, без гръмки фрази, вглъбен в себе си, изключващ претенции към чужди територии, отстояващ само национални интереси вътре и вън).

Това положение показва, че българският политически хоризонт не познава въобще големите идеи на Западноевропейския политически живот, характерен с богатство на идеите и дългите традиции. Всички те витаят между лявото и дясното политическо пространство без да разбират нито от “ляво “, нито от “дясно”.

Големите партии, активно участвали в управленията на страната в последните години, са на същия хал:

СДС (крилца и перца) и новата, пръкнала от техни среди –ДСБ, продължават старите си разбирания за “десни” идеи в политическото пространство, като част от философията на МВФ – “приватизация до дупка” и вече са се насочили да приватизират и въздуха и водата на България (това е защото не познават разбиранията на “западноевропейското дясно” или икономическите тенденции и структури в ЕС държави).

А нали влизаме в ЕС, нали ще живеем и се борим на единния европейски икономически пазар? Как ще го направим това без да насочим или пригодим българската икономическа структура поне малко на ЕС страни, как ще общуваме с тях там ?

Да не говорим, че всички партии страдат от затлачване в ръководните си редици- виждаме едни и същи лица, участвали лично в преразпределението на баницата в последните 16 години и в разбиването на икономиката и държавата ни, но продължават да се стремят към власт с единствената цел, да я достигнат, за да останат нито проверени, нито критикувани, нито наказани.

СДС –подкрепа на участието ни във войната в Ирак с непрекъснато натякване, че там не участва България и не е заложен нейния международен авторитет, а участват “наемни войници” , показва , че те са далеч от западно европейките идеи за “дясно “ по отношение на тази война, по скоро приличат на поредното американско лакейство.

БСП твърди ,че е лява, но няма представа от съвременните леви социалистически или социалдемократически идеи в развита Европа, остава с обожаването си на “китайския политически и икономически модел”, дори и на “кубинския”, да не говорим, че все още не знае чии интереси трябва да защитава- тези на предприемачите от малкия и среден бизнес или наемните работници?
Да не говорим, че в редиците им са свили гнезда новите червени капиталисти, пръкнали от редиците на бившата БКП номенклатура и за да угажда на техния стремеж да запазят икономическите и политическите си новозавоювани позиции, извоювани с непознати за Европа и света начини, БСП се люшка и не може да намери правилен и отговор на много тежки въпроси на обществото.

БСП нито е потърсила отговорност за създадения огромен външен дълг на България след 1985 г, който е в основата за сегашната национална катастрофа и чийто създаване е дело на бившата БКП номенклатура, нито се извини за грешките на столетницата, която тя твърди че наследява, за това пък се извини на Симеон ?

НДСВ, пък след проваленото си управление, с доразрушаване на държавата, се люшка в безвъздушното пространство на идеите и се хваща на най-безвъзвратно загубената от самата нея кауза в обществото сега- да търси пътища към установяване на монархия в България???

Говорих вече за етническата ДПС партия, търсеща изход пак отчаяно, след участието си в провалени управления, с “побългаряване”- доста съмнителен процес в очите на обществото.

Всички те са жалки креатури в политическия живот на България, но и в Европа .
От друга страна нито един грабител, нито един корумпиран, не е наказан в техните редове.


в.СЕГА писа :”Германския шамар на България”


Не случайно е заглавието във вчерашния в.СЕГА”Германския шамар на България”, със спирачката която Германия постави на България и отказ да се вземат нейни наблюдатели в ЕС .Това е ясен знак към България, че ЕС добре знае нивото и “морала” на българската политическа класа и даде категоричен знак, че “троянски коне” в нейните редици не са нужни. Германия е на само икономически мотор на ЕС, но е, както останалите развити демократични народи в ЕС, твърде чувствителна на тема корупция и демократично съзнание.

Корупцията и липсата на морал са в основата на настояща политическа класа на България , за това тя скоро няма да види наблюдателен стол в ЕС.

Европейците- данъкоплатци, които ще дават над 15 милиарда евро в обозримо бъдеще за стабилизацията и възстановяване на българската икономика и селско стопанство и то като безвъзмездни субсидии, не са безразлични, как се харчат парите им и кой го прави това?
Европа даде ясен знак на България, че й трябва нова политическа класа , с нов политически морал!!! .

От друга страна сегашната политическа класа ще получи и поредния шамар на предстоящите избори- българския народ отвратен от тях, няма да гласува с над 50% от избирателите, така ще изрази и своя протест към тях. Това състояние ще доведе до такъв слаб и нестабилен парламент, че неминуеми той ще тръгне към по-ранни избори до 2 години от съществуването си и това ще бъде краят на сегашните политически мастодонти.


Нов политически морал и истински партии не могат на тоя етап да се родят, поради лошата законодателна база.


Кажете, в коя страна на Европа, единствения контрол над партиите се оказва от Сметната палата? Отговорът е лесен- това е само в България!
Във всички европейски държави, включително и в САЩ, конституционно е залегнало правилото, че приемане на неизвестни финанси от вън и вътре, служене на чужди държавни интереси е “държавна измяна” и с наказва най-строго от закона. Съблюдаване на партийното поведение и морал е приоритетно задължение на Националните разузнавателни и контра разузнавателни управления на тези страни.

България няма нито едното нито другото- пълно безхаберие!


Пари ли иска основаването на партия?


Упорито нашите политици или техните креатури, внушават на българина, че за да основеш партия е въпрос на пари, само на пари и много пари! ?
Парите са фактор в съществуващия двуполюсен политически модел на САЩ ( респективно на неговото копие в Европа-Англия), но не и в развитите европейски държави, където надделяват идеите и техните представители – политическите ръководства на партиите.

Когато финландецът отива да гласува, въобще не го интересува физиономия, нито от предизборните лакомства, с които го черпят. Първо ще се запознае с програмата му и след това ще направи своя избор.

Ако някъде случайно има намеса на паричен фактор в Европа и с негова помощ са спечелени избори, то скоро истината излиза на яве , чрез методите на пряката и прозрачна демокрация и той бива изтласкан от политическия живот на страната.
Пресен пример е партия на Берлускони, спечелила изборите с помощта на огромната вестникарска пропагандна машина на своя ръководител и вестникарски магнат Берлускони, но с провалена политика вече в 2/3 от италианския избирател на втората година от своето управление и изпаднала в криза.

И последно –как е възможно в закона да политическите партии да има изискване за нотариално заверени подписи на 500 учредители (писано доста завоалирано и безпринципно) и да не се изисква спазването му на практика? Последната версия на българския избирателен закон с изискването на 5 000 подписи, е истинското лице на морала на българските политически партии и пародията на българския политически живот!
Кой ще провери оригиналността и истинността на 33 000 подписа, събрани от СДС за сегашните избори ?

Нашето Движение за реална демокрация”Идея за България” пристъпи към решението за създаване партия с убеждението, че политическият път чрез партия, е единствения легален път за реализиране на идеите ни, които Европа и света ще одобрят и признаят.

Другите легални пътища са изчерпани.Уличните действия нищо няма да допринесат, пък и последните две управления в страната поставиха хиляди пречки за провеждането на протестни улични действия .

Имаме партньор- сдружението “Гражданско участие”, което от години търси лоби в Парламента да бъдат прокарани демократични реформи за правото на гражданите сами да управляват държавата си и приемане на един европейски по същност закон за референдумите-лицето на пряката демокрация
Резултатът е нулев – проблемите се дъвчат в НС и в резултат на това се пръкна в един от най –антидемократичните закони-закона “Кошлуков” изискващ 500 000 подписа за референдум (Щвейцария изисква 10-50 000) и с куп други пречки пред избирателя да упражнява своите права.
Как може да се използват методите на убеждение сред нашите НС, които за демокрация нямат мирис, нито представата и единственото за тях значение има кражбата и максимално ограничаване правата на избирателя, държене народа си настрана от постиженията на западните демокрация, отношение към него като към овце, с цел да останат вечните политици и вечните избираеми?

България няма истински партии, а се намира в национална катастрофа и пред загуба на държавата си . За спасението на България са нужни мащабни и радикални реформи, силни и революционни идеи .
Това не може да го направи нито улицата (методите на Бастилията вече не се приемат от цивилизована Европа), нито безидейните й “партийки “ с програма от една страница, нито мастодонтите й, достатъчно компрометирани в последните 16 години.


Това може да свърши само партия, с мащабна програма и с революционни идеи, с чисто политическо лице, даваща конкретен отговор на най-насъщните проблеми на обществото, грабнала ума и сърцето на българския народ


И това ще стане не от улицата, а в НС, с коване на реформите в законодателната сфера и всички механизми за тяхното съблюдаване, градене на новите политически и духовни измерения на българското общество, този път наредило се равноправно сред европейските народи в ЕС.

Тази партия ще бъде заложена класово-тя ще бъде избирана от класата на 95% онеправдан и доведен до крайна мизерия български народ, чийто национални богатства, създадени от неговите ръце, бяха отнети с най- пладнешки грабеж!

Ето защо ние тръгнахме към създаване на работна програма на новата партия , преди да наберем членска маса, със залагане в нея на всички наши идеи . Тя бе изложена в нашият сайт www.ideyazabulgaria.org още на 20 март и стана крайъгълното звено, около която се набира нашата членска маса, прегърнала идеите и.

Нашата основна действена идея е завръщането на емиграцията или създаване на онази нормална обстановка в България, която ще помогне за нейното завръщане или ще я привлече обратно към България -от емиграция, тя ще се превърне в имиграция.


Програмата ни -как ще конкретизираме идеите си ?


Ще се реализира с мощни реформи за вдигане на националното стопанство на България на крака, възстановяване на неговите загинали производства, създаване на нови отрасли, възстановяване и функциониране на селското стопанство, като главно условие за възстановяване на икономиката ни.

Главния метод е пълна либерализация на малката и средна фирма, със специална политика на държавата, изразена в създаване на най-малко 5 национални фондове с минимално капитал от 100 милиона евро, с пари- идващи от Европейския социален фонд на ЕС и 100% подпомагане първите 6 месеца на стартиращата малка и средна фирма, както и подпомагането й в по-следващите етапи. Това са преференциални заеми и безвъзмездни помощи от държавно гарантиращите ги фондове, практикувани във всички развити европейски страни до сега неотменно.
При различни възможности и равен старт на фирмите и техните стопани, всеки ще има възможност да се трудоустрои себе си и своето семейство в малката форма, да стане работодател и господар на себе си . Това са изпитани вече европейски методи, реализирани успешно в една Ирландия например, но няма да се пренесат механично в България, те ще бъдат пречупени през психологията и душевността на българина.

Главното условие е устояването на новите производства и намирането им достойно място както в местния пазар, така и на големия европейски пазар. Ще се използва подпомагащата политиката на европейските развити държави за внос в България на нови и високи технологии от тях самите и които ще ги утвърдят и направят конкурентоспособно българското производство на европейския пазар.
Този процес ще върви ръка за ръка с всички постижения на българската науката, с всячески подпомагане на родната наука и изобретенията.

Така ще се създаде средната класа на България –разчитаща на малкия и среден производител, същевременно и гръбнакът на всяка една добре развиваща се икономика и най-добър данъкоплатец в държавата.

Ще се използва същия метод със специален фонд, за комасация и пазар на земята, при облекчаване старта на фермерската фирма и създаване на класата на българските фермери.Създаването на вътрешен пазар за земята и извършването на комасацията й е начина да се вдигне селското стопанство на крака, а не освобождаването на продажбата й за чужденци-второто е престъпление.

Същевременно, ще заложим всички това и в хармонично единство със социалната държава и запазване и умножавана на социалните придобивки на българския народ в контекст на опита, традициите и постиженията на европейската социална държава и преди всичко в двата основни нейни стълба-здравеопазването и образованието на нацията..

И всичко това не може да се реализира, ако няма законов ред в държавата и не се спре огромната корупция, която като октопод се е впила и изсмуква последните живителни сили на българското общество .Ще трябва за се реализират първо сериозна и дълбока реформа в съдебната система, която да отпуши възможността обществото свободно да диша и гради своето бъдеше.
За това ние създаваме подписка за създаване ОБЕДИНЕНИЕ ПРИТИВ КОРУПЦИЯТА паралелно със създаване на нашата партия, като час от нашата партийна структура.

И най важно –тези мащабни реформи не могат да се реализират, ако не се внедрят във всички гънки и съзнание на обществото формите на реалната демокрация.


Финландия извърши в последните 20 години огромен икономически и социален прогрес, след като тръгна към това-изтръгнала и унищожила тотално корупцията в обществото си, създала великолепен държавен ред, обществено политически морал и внедрила формите на реална демокрация в обществото си, отприщила всички възможности, хората да управляват сами държавата си .
Така трябва да тръгне и България към своя прогрес!

Защо емиграцията ? Българската емиграция не е кауза, а ЧОВЕШКИ РЕСУРС !.

Нейното завръщане е един от начините за възстановяване на човешкия ресурс на демографски умираща България, а именно, това е третото условие, което ще нужно на България и което ще спаси нейното бъдеще- възстановяване на човешкия й ресурс и връщане на хората й.

Неотдавна т.н. правителствено формирование наречено “Икономически съвет”, от “мастити специалисти”, по задание на правителството, се събра да обмисля възможностите за спиране на демографския срив в България . И достигна да уникалните изводи, че на България ще й нужна след 7 години работна ръка и добре е да се насочи да се взема от Китай и Индия .
Друго мастито заключение в доклада на Икономическия съвет беше, че не е нужно да се създават условия за завръщане на емиграцията й , а да се създават условия за месното население.
Плахи гласове се чуха за връщане на старата емиграция на България от бившите СССР републики .
Редно е ние да си зададем въпроса, след тези колосални заключения на Икономическия съвет – защо тези “специалисти” изхвърлят зад борда 1, 5 милионна нова емиграция и не желаят нейното завръщане???

Истината е отдавна ясна- тази емиграция е в голяма част западна, тя е живяла във високо демократични общества, видяла е много, има добър натрупан опит, носителка е на интелектуален потенциал, иновации и ново бизнес мислене.
Такава емиграция, ако се завърне, ще иска да внесе целия свой опит и нови виждания в страната си, ще иска да ги внедри и реализира там.
Това изгодно ли е за сегашната политическа класа на България ? Не и само Не! Защо –защото нейното статукво ще бъде нарушено, тя ще приключи със свободния и охолен, необезпокояван живот, който живее до сега в България и ще бъде изритана зад борда на небитието!
Настоящата политическа класа се страхува от българската емиграция, като дявол от тамян!

От тази гледна точка, емиграцията е призвана да спаси България !

Ние не си правим илюзии, че ще успеем да обединим цялата емиграция, дори и зад една кауза .-спасението на България!

Hашата емиграция е разделена .

Имаме отговор на въпроса как и защо нашата емиграция е разделена -според политическото и обществено състояние в обществата на своите нови родини!!!!.

Едно иска част емиграцията ни, живееща в САЩ –част от хората ни там не познават Европа и живота в нея и жизнения им опит стига до бляскавите светлини на Холувуд, те искат да ги донесат в България или да си вземат България с тях там?

Друго е европейската ни емиграция, познаваща добре европейската развита демокрация и искаща тя да бъде реализирана в България, като с това България намери своето достойно място в Европа и ЕС.
.
Друг разделителен вододел ще стане въпросът за оставане или премахване на двойното гражданство?

Говорили сме с много емигранти, които живеят в ЕС страни с българското си гражданство и статус на постоянно пребиваване –те остават български граждани и не посягат към другото гражданство, считайки за излишно в системата на ЕС или пък поставяйки принципно въпроса- или си чужденец или българин!

Не е така, с американския ни емигрант, който иска да се завърне и да получава американска си пенсия в България, отчитайки нежеланието на САЩ да сключва социални спогодби за пенсиите с нас и забраняващ да получаваш пенсия навън, ако не си американски гражданин!

Все още не сме взели становище какво да предложим в нашата програма, но моето твърдо мнение е, че този въпрос се решава паралелно с въпроса за собствеността на българската земя и трябва да се приемат ЕС постановки и конвенции по този кардинален въпрос, отчитайки националните интереси на България!
Разбира се, ние ще намерим и решение за нашата емиграция вън от ЕС страни и специално за техните пенсии, но не можем да удовлетворим всички сред нея!

Ето защо ние се надяваме да намерим своите последователи само в тази част от българската емиграция, която се завръща и за която има една единствена кауза- спасението на България!

И последно и много важно.- Всичко което залагаме в нашата програма е за благото не само на завръщащата се емиграцията, а за благото на целия български народ или тя е насочена и към сънародниците ни в България!
За това втората част от членската ни маса разчитаме да се появи сред средите на сънародниците ни в България, които могат да попълнят редовете ни и да ни подкрепят .Ето защо нарекохме партията си –“Партия, обединяваща българите в родината със завръщащата се българска емиграция”
Така смятаме да навлезем в политическия живот на България.

Стратегията бъдещите ни политически действия на новосформиращата се партия

Ще излезе в следващата седмица в сайта ни.А уставът ни.- по същото време. В него ще следваме в организационната й структура в духа демократичните традиции и тенденции на Европа, ще градим партия не на лидерите, а на идеите и политически ръководители, с единственото поведение да претворяват идеите на партията в действие .

От сега залагаме на следната стратегия- започваме набирането на членска маса. Няма да се стремим към особено голяма и хаотично подбрана членска маса, предпочитаме качествените и работещи всеотдайно за реализиране на идеите ни хора.
Бъдещия ни електорат ще бъде “превзет”и спечелен главно с мощна и впечатляваща демонстрация на ум, образованост, манталитет, доброжелателност към народа и идеи, не с брой на членове.

Няма да участваме в предстоящите изборите, предпочитаме да останем в “опозиция “.
И ще наблюдаваме естественото сгромолясване и изчезване от хоризонта на сегашните партии, с провалени каузи и поведение в обществото.

Считаме, че сегашните политическите сили с най –големи шансове за
бъдещия Парламент ще се представят слабо в него, той няма да има силата да работи пълноценно и няма да издържи много дълго. Прогнозираме 2007 г. нови парламентарни избори.През следващите години набираме членска маса, изграждаме структури в България и чужбина и започваме да пропагандираме идеите си в обществото, като актуализираме програмата си постоянно.


-Имате ли конкретни критики към сегашните управляващи?


Между сегашните български държавници, дори и с фенер да търсиш, не може да се намери един държавник-демократ или държавник с демократично мислене.

Новите политици на България, родени след 1989 г. не можаха да израснат като политици –демократи, нито да се опитат да разберат и следват демократичните тенденции в Европа . Твърде голямата им меркантилност и алчност, липсата на морал, спират израстването им като демократи.

Липсата на морал в политическата класа на България уби българската демокрация, преди тя да се роди.А от своя страна настоящата политическата класа все повече стеснява демократичната база в българското общество.

Антидемократичното поведение на българските държавници се изразява в липсата на прокарване на каквото и да е демократично мислене и поведение в ръководството на държавата, в градене на нейното законодателство, та камо ли да се разширява демокрацията в България с предоставяне права на гражданите да управляват сами държавата си и да оказват ефективен граждански контрол над властовите институции ?

Правителствени решения, касаещи бъдещето на нацията с десетилетия наред се вземат в чекмеджето и под масата, не се използва нито една форма на пряката демокрация да се пита народа. През последните 16 години не бе използван нито един път референдума като форма на пряката демокрация.
С пълно безхаберие и безотговорност се градят законите в НС , градят се закони касаещи интересите на малки групи или новообразувани касти и лобита, а не закони в интерес на цялото общество .

Как правителството или безхаберното мнозинство в НС взе решение за участие да въведе България във войната в Ирак ? -незаконна по устава и международното право на ООН ? Това мнозинство изпрати там наш батальон-млади момчета и ги направи пушено месо за политически интереси? Допитали се до народа си, получи ли неговата благословия за да праща децата ни да ги убиват там ?
Има ли акцията нещо общо с национални интереси на България?
Отдавна е известно, че българския външен дълг няма да бъде получен с присъствието на нашият военен батальон в Ирак и от това имат единствено интерес българките едри капиталисти, желаещи да грабнат парче от баницата за възстановяването на в Ирак и намиращи се в редиците на всички партии - мастодонти? Защо продължава да се лъжи народа, че това са само “наемни войници” и не се използва името, международния авторитет на България и целия български народ? Защо се говори за “акция на НАТО в Ирак ”, след като такава няма?

Защо се премълчат разходите за тази акция, надхвърлящи вече половин милиард лева и дадени от джоба на всички български данъкоплатци, най бедните в Европа, а не от ООН, както се финансират подобни мисии(миропомазни), според неговия устав???Истината е, че това не е миропомазна, нито мироналагаща мисия, а отдавна превърнала си в чисто окупационна мисия и война и вече отречена от ООН официално- този факт се скрива от българския народ лицемерно?!

В същото време 1 милион български граждани -безработни и бедни нямат здравна застраховка, защото не мога да си я платят и държавата няма от къде да вземе пари, за да им я подсигури?

В Европа всички бедни и безработни са здравно подсигурени 100% от социалните фондове на страните си, няма един беден или безработен без такава и никой от тях не плаща здравната си застраховка от собствения си джоб!

Едно малко сравнение- Финландия също беше поканена от САЩ да участва в “Коалиция на желаещите”, но малка и неутрална Финландия отказа в същия ден поканата, макар да има да получава над 3 милиарда евро дълг от Ирак !
” Ние имаме конституционно закрепен пълен и траен неутралитет на страната ни и за да участваме в тази коалиция трябва да променим
конституцията си .Освен това, нашата развита демокрация в обществото, не дава право, без широко допитване до нашите граждани, правителството да взима решение за участие и да харчи парите на данъкоплатците ни в война, с твърде съмнителен правен характер и да даваме безсмислени и свидни жертви в нея ?”

- това беше отговор на финландското правителство и най-високопоставени държавици на поканата, отправена лично от Буш Джуниър!

Две национални и две държавнически поведения, различни колко дистанцията на между двата полюса на Земята ни – на развитото демократично мислене на финландският политици и общество и неразвитото или пълно липсващо такова на българските политици и обществото?

Или да вземем друг пример- преговорите на България с ЕС бяха засекретени, главите не се отвориха по време на преговорите, договореностите, които бяха случеха не се изнесоха пред обществото, обществен дебат по въпроса не се проведе, дори и в НС не се проведе дебат по въпроса ?
Влизането в ЕС е политически акт, който решава съдбата на нацията с десетилетия напред ! Защо българските държавници отричат елементарното право на народа си, той сам да определя съдбата си, да я гради сам, а те му натрапват вече готови решения?? Такова влизане в ЕС не е било и няма в никоя европейска демократична държава.

Свидетелка съм как Швеция и Финландия, влезли в ЕС от началото на 1996 г., провеждаха прозрачен обществен дебат в обществото си две години преди това за договореностите и клаузите по това членство.Всяка точка и запетайка в тези договорености бяха предварително обсъждани в обществата им, преди те да бъдат сключени, като се за това работеше цялата преса и националните телевизии на страните.

Защо това не можа да стане в България и да се държи народът ни в неведение ? От това не може да се очаква нищо друго, освен раждането на евроскептицизъм в него и негативни реакции към ЕС !

Пак опираме до огромната разлика в демократичното мислене и поведение на държавниците от развита Европа и тези на България!

Друг пример – взема се на тъмно решение от нашите европреговарящи да се затвори АЕЦ “Козлодуй” преждевременно 2006 г. , въпреки официалната констатация на МААЕ, че централата е годна минимум до 2012 г. Това решение не се взе от ЕС, защото ЕС не взима такива решения, нито налага, а от самите български държавници.
Защо те устояваха френските ядрени интереси на Балканите, а не устояваха българските, на своя народ, от когото са избрани ?
Това е просто нечувано и невъзможно в никоя друга европейска държава да се случи –но се случи в България ?

Пак ще дам пример с Финландия и много красноречив такъв .
На Финландия в преговорния процес с ЕС (1994-1996), също беше прошепнато от някой евробюрократ, че трябва да затвори атомните си реактори в електроцентралата си Ловиза, от съветски тип, същите като АЕЦ “Козлодуй” на България. Но финландците не се стреснаха, нито наведоха глави, защото да устояваш национални интереси е част от техния висок политически морал.
Със свои сили направиха защитата на реакторите си в Ловиза и успяха да създадат най- добрата технология за защита на руски централи, които по-късно продадоха на Русия и съвместно с руските учени я доразвиха, като поставиха защита на всички атомни електроцентрали в съветска територия, от източната страна на тяхната 1000 км дълга и обща граница с Русия.
Никой от финландските държавници не си и помисли за задкулисно решаване на този въпрос с Ловиза, без да уведоми или поиска мнението на обществото си.
Повече глас от ЕС против финландската Ловиза не се чу.

Още едни пример с Финландия и Швеция .
В преговорния процес за ЕС– бе им поставен ребро въпроса от ЕС за премахване на държавния си монопол над алкохола, който съществува и в двете страни. Той се състои в държавни определени акцизи, мита и данъци върху вноса и продажбата на алкохол и от това държавата внася всяка година над 4 милиарда евро в държавната хазна във Финландия и 8 милиарда в Швеция.
Финландия и Швеция се съюзиха и подкрепиха взаимно, като отказаха на ЕС да разбият монополите си и достигнаха споразумение за неговото разбиване едва 10 години след влизането си в ЕС .Разбиването на монопола започна едва 2004 г. с първа мярка от намаляне данъците, като още няма и помен от разбиване и монопола ще бъде свален окончателно, според договореностите с ЕС, едва 2012 г. или 18 години след влизането на двете страни в ЕС.
Ето така се водят преговори и се устояват национални интереси в ЕС , а не със сервилността и обслужването на чужди интереси от нашите държавници и преговарящи?

Примери в това отношение има в изобилие, ще си ги припомним в други случаи ...

И накрая – демократ ли е Симеон Сакскобургготски ?
Колкото обидно да звучи на монархистите, моето мнение е,че Симеон Сакскобургготски не е демократ и не може да бъде, поради няколко причини:
Монархистът и монархически възпитаните персони в Европа са възпитани в консерватизъм и от тях демократи не става. Това са разбрали добре, стремящите се към върховете на демокрацията, европейски народи и за това са отредили, всички до един, само представителни функции на своите монархии, без правото те да взимат важни решения за бъдещето на нациите си.Монархическите институция в западноевропейските държави съществуват само като национално-историческа памет.
Симеон Сакскобургготски никога не е бил монарх и не е управлявал като монарх, той е възпитан в духа и традициите на консервативните монархии от началото на 19 век и в морала на рода си . Точно като дядо си Фердинанд той се отнесе към въпроса:
-”Защо приехте да ви бъдат върнати държавни имоти, никога не принадлежили на рода Кобурготски преди?”- той отговори еднозначно:
–“Твърде много се шуми по въпроса за имотите ми”.(спомням си този отговор от българската преса)
Никоя от фамилията Кобурггоски, управлявал България не е бил демократ.Когато Борис ІІІ установява едноличен режим в България и заповядва избиването на хора без съд и присъда, като управлява до края така, в Европа скандинавските страни и повечето от тях монархии, се радваха на възходящо и свободно развитие на демокрацията си !

Бъдещето на България не принадлежи на настоящата политическа класа, а на нова, която ще бъде изградена с новите държавници-демократи!

Отговорност и катарзис?

Като много важна и национално отговорна е последна глава от нашата програма”Отговорност и катарзис”.В нея има една основна клауза и останалите са подосновни . В нея се казва:

“С РЕФЕРЕНДУМ приемане закон за политическа и персонална отговорност на партии и политици, участвали с политически и държавни решения и допринесли за националната катастрофа, като законова база за извършване на следното:”... ...следват изброените клаузи

Такава клауза не ще срещнете в никоя от програмите на 347-те партии!

И струва ми се, че звучи като Реквием от Бетховен в ушите на изстрадалия българския народ!

9. 4.2005
Хелзинки

___________________________________________________
*Интервюто е публикувано със съкращения 04.2005

Добавете коментар


Реклами от Google