Joomla Templates Mobile by About Justhost

GanchevIliaBundestagNC
   Г-н Илия Ганчев сравни Германския Бундестаг и Народното събрание и показа две разлики между тях.
1. По закона за избора им: българският е партиен, а немският - личностен + партиен.
2. По закона за социалната справедливост, т.е. закона за данъка върху дохода на физическите лица: българският е полезен за богатите, а немският е полезен за цялото общество (българският - за всички 10 %, а немският - от 0 за бедните до 47 % за богатите)
Тази разлика той е изрази в картинка, където високия връх Матерхорн е застанал между двата парламента.

Веднага ще добавя, че те са само вследствие т.е. само отделни кости, а само с кости без гръбначен стълб не може да се изгради костна система.

Ето го гръбначния стълб на Германския Бундестаг, изграден от основни( базисни )неща от къде трябва да започне сравнителната картина между Германия и България:

ПЪРВО: Германия е социална държава(welfare state), чийто баща е християндемократа Лудвиг Ерхард, произнесъл 60-те години забележителната фраза "Благоденствие за всички!".
А България е неолиберална държава и се движи по неолибералния обществен модел на САЩ,който бе внесен у нас с Плана "Ран Ът" направен 1990 г. и за него разказвам в един по-ранен мой материал посветен на този план.
Разликата между тези два модела е огромна, колкото дистанцията между двата полюса на земята. Тя идва от модела демокрация, който двата типа държави упражняват.

Социалната държава има демократичен модел РЕАЛНАТА ДЕМОКРАЦИЯ, а неолибералната-"представителната демокрация".

Реалната демокрация има следните принципи:народовластие, антикорупция и правото, деполитизация и професионализъм, социалност и справедливост, работа и действие единствено в името на обществените и държавни интереси, солидарност, екологичност, прозрачност.

Представителната демокрация на неолибералната държава не поддържа нито един от принципите на реалната демокрация.

Социалната европейска държава има изградена ПРАВОВА ДЪРЖАВА върху трите главни принципа на реалната демокрация- народовластие, антикорупция и ДЕполитизация.

Неолибералната държава има слабо работеща правова държава, защото не изповядва реална демокрация и не поддържа нито един от нейните главни три принципа.

ВТОРО: Германия е високо развита ПРАВОВА ДЪРЖАВА, където законът се спазва с точките и запетайките.

С принципа ДЕполитизация правовата държава въвежда две нови разделения :

1)разделение на всички власти( съдебна, изпълнителна, законодателна( с избирателната система) от политическата власт и,

2) разделение на корпоративните интереси от властта и политиката.

Вследствие на тях съдебната система работи независимо от политическата власт и е поставена като НАДСТРОЙКА на обществото, със зоркото си око наблюдава действията на избраната политическа власт и ако тя кривне встрани, със със желязната си секира правовата държава изправя пътя и като налага безпощадно точното изпълнение на закона, което прави нейната работа ефективна, отлично работеща като по часовник и изпълняваща закона с точките и запетайките.

Избирателната система на Германия също е деполитизирана, вместо партийно избирана ЦИК( Централна избирателна комисия), в Германия изборите се правят от административен орган - Статистическата федерална комисия, под зоркия поглед на върховенството на закона( Федералния административен съд) и гражданите.

Докато в България тези две разделения липсват в конституцията, за това липсва и антикорупционно законодателство.

Съдебната система на България още в конституцията е сложена под политическа шапка с избора на ВСС от парламентарно представените политически партии, по същия начин както беше в старата тоталитарна комунистическа държава, където ВСС се избираше от единствената партия -БКП.
Така и в "демократичния ни преход" съдебната система остана да се ръководи от партиите и да изпълнява само политически поръчки на своите работодатели-партиите. От друга страна като знаем, че управлявалите в последните 24 години партии и заелите НС сега 3 олигархични партии(БСП,ГЕРБ и ДПС) със слугата си АТАКА са образували обща политическа мафия, можем да разберем защо съдебната ни система е потънала е до уши в страшна корупция. Това състояние на съдебната ни система донесе нещастия ни преход със заграбване на държавната собственост по най-криминални начини, криминални елементи да влизат в ръководствата на партиите или да правят партии, да заемат ключови позиции в управляването на икономиката и държавата, лумпенизира изцяло обществото и държавата.

Същото е и с избирателната система на България, тя е е сложена още в конституцията под политическа шапка, където в "своята ЦИК", избирана на квоти от парламентарно представените партии, партиите с най-голяма квота и стоящи начело на ЦИК си позволява да фалшифицират крайните резулатти в своя полза. И това  е вече практика цели 20 години "демократичен преход", така паритиите отказват на народа ни първото му и най-важно човешко право, закрепено в Българската конситуция - демократичния избор.

ТРЕТО: С въвеждането и желязното изпълнение от правовата държава на "разделението на корпоративните интереси от властта и политиката" не позволява раждане на олигархия и корпоративен партиен модел, при който едрия капитал да управлява държавата като партиите купуват гласовете, а чрез партиите олигарси и мултимилионери криминално заграбили богатствата и бизнеса си, да се добират до властта и от там до държавната хазна и парите на всички данъкоплатци, да грабят половината обществен продукт за своите джобове и да държат българите с най-ниските пенсии и заплати в света.

А поделената между няколко партийни олигарси икономика да няма възможността да се развива въобще, гражданите да не могат да управляват държавата си и да развиват икономиката си за свое добро, а в най-високите етажи на властта да се упражнява страшна корупция и ограбване на обществото.

С това разделение на правовата държава се позволява да съществува само ИДЕЕН политически модел, какъвто е в Германия, чийто партии с идеите си гонят членска маса и се издържат от вътрешен членски внос и дарения. За това най-богатата европейска държава Германия отпуска само 40 цента държавни субсидии на глас, а най-бедната- България- по 12 лева.

В Германия има регистрирани 30 идейни партии при 80 милиона население и всички участват в изборите. В България спят в регистъра 300 корпоративни партии и всички родени от олигарси и мултимилионери, перящи мръсните пари на своите собственици, а добрали се до властта безжалостно крадат обществото.

В Германия това разделение на властите е придружено с жестоко антикорупционно законодателство за държавния служители и политиците и не позволява да се ражда олигархия, нито корпорациите и банките- въобще едрия капитал да си имат партии и чрез тях да се добират до властта, управляват държавата и ограбват обществото.

Разделението на корпоративните интереси от властта и политиката е придружено с два закона- за държавния служител и закон за политиците, там "категорията политик" е разделена от "категорията редови гражданин", понеже се счита, че за своите грешки редовия гражданин плаща единствено той, а за грешките на политиците плаща цял народ.

Според това разделение е въведен и ЗАКОН ЗА ПРОИЗХОДА НА КАПИТАЛА на бизнеса, медиите, партиите и той отрича използване на капитали, които са придобити незаконно с криминални средства- от организираната престъпност или грабеж от обществото( на държавна собственост или другите от обществото), счита ги за мащабна КОРУПЦИЯ и съдебната система е безжалостна към всеки опит за корупция и нарушение на закона.

С този закон се проверява началния капитал на медиите, парите на партиите и нейните учредители и ръководители, началния капитал на стартиращия бизнес и постоянно се проверяват парите, които той върти, началния капитал на външни и вътрешни инвеститори. И тук върховенството на закона е безпощадно.

А как е в България? Всички разделения липсват в конституция, липсва и нормативна база, едрия капитал управлява партиите, а когато партията е на власт той управлява държавата, няма антикорупционно законодателство за държавния служител и политиците.

За това България е потънала до уши в страшна корупция, политическият елит и представител на едрия капитал( олигарси и мултимилионери) е извънземен и вън от закона, използва властта да се добере до държавните пари и да краде на поразия половината от обществен продукт за джобовете на олигарсите си, вратите на България са отворени широко да навлиза и се пере отвън целия мръсен капитал на света или безпрепятствено нашите бизнесмени да изкарват крадените си капитали навън по райски офшорни американски протекторати, най-големите вътрешни и външни инвеститори- мошеници са се добрали до националните богатства, крадат и експлоатират целия български народ, в последните 24 години политическия елит окраде и ликвидира икономиката, държавата, над 3,5 милиона човешки ресурси, изнесе над 130 милиарда народна пара и същите продължават да управляват.

Правовата държава се изгради след ВСВойна, едновременно и паралелно със започналата да се изгражда от края на 50-те години "европейска социална държава"(welafre state) в двете части на Европа-и източна и западна, при различни политически носители и различни политически системи. Правовата държава бе главния фактор, който вдигна Германия от развалините и разрухата на войната и я направи една от най-богатите страни в света. Правовата държава бе тази, която построи силна германска социална държава и спря навлезлия през 80-те години в Европа американски неолиберализъм да навлезе и разруши социалната държава.

А липсата на правова държава позволи в България да навлезе след 1989 г. американския неолиберализъм и да разруши социалната държава, която бе изградена до тогава. Липсата на правова държава направи България най-бедната страна в Европа.

Сега се счита ,че правовата държава е плод на развитата демокрация, носеща още име реална демокрация. От своя страна реалната демокрация се упражнява само в Европа, представена е най-добре в най-развитите страни от северна и средна Европа- Швеция, Финландия, Норвегия, Дания, Холандия, Германия и Швейцария- тези страни имат почти еднакъв икономически,социален и обществен модел, считат се за най-развитите социални и правови държава. Вън от Европа техния модел се следва от Япония и Канада.
Железните правила на правовата държава създават вида на политически модел и морала на политиците и обществото
.

Някои ще кажат веднага: Ама ние нямаме икономика и не може да се равняваме с Германия!?
Драги българи, какво ни пречи да възстановим икономиката си?
Но трябва да разберете, че преди да възстановим икономиката си и я изградим отново, първото което трябва да изградим България като ПРАВОВА ДЪРЖАВА. Само ако имаме правова държава, може да изградим икономика и то добра като германската. Първото условие е правова държава, имаме ли я, всичко, което си пожелаем ще го направим много по-бързо и лесно.
Ще дам пример с Финландия преди 28 години, когато отидох да живея в нея. Тя беше на нивото на България тогава със същия БВП по 10 милиарда долара плюс, че няма никакви природни и други богатства, нито имаше плодородната земя на България, била е най-бедната страна в Европа и много по-бедна от България. Финландия изгради първо правова държава, която ликвидира корупцията по всички нива и спря краденето на обществения продукт от елита, това отвори вратите за бурното развитие на икономиката като всеки цент от обществения продукт постъпваше в хазната и се разпределяше веднага справедливо за развитие на икономиката и социалната сфера, т.е за целокупното общество. Това пък бързо напълни хазната и джоба на гражданите и вдигна за последните 28 години 12 пъти жизнения стандарт на населението, от 10 милиарда долара БВП през 1985 г. сега 2013 г. Финландия има 250 милиарда евро БВП и 3000 евро средна заплата.

Сега, след разразилата се неолиберална криза от САЩ 2007 г. се видя силата на европейската правовата държава и нейната реална демокрация. Там където в Европа имаше силно развита и работеща правова държава като Германия, Финландия... неолиберализмът не бе допуснат да унищожи социалната им държава.
За това все повече се налага мнението в Европа, че "реалната демокрация и нейната правова държава са новата лява политическа идея" на Европа бореща се срещу неолибералния капитализъм, за неговото изгонване от Европа.

Всичко, за което говори г-н Ганчев е вследствие също и на останалите принципи на реалната демокрация, упражнявана в Германия и споменати от мен по горе.

Реалната демокрация и правова държава са родени в Европа, в европейския държавен и социален модел welfare state. Но до сега, когато се говореше за социална държава и се търсеше характерното за нея, те не се споменаваха. До сега социалната държава се е разглеждала само от нейния социален аспект. За това аз направих друг вид дефиниция на социалната еворпейска държава, като я разгледах за първи път от демократичен и правов аспект, за да покажа в нея новото- нейния демократичен модел "реалната демокрация" и родената върху нейните принципи правова държава, които сега се считат за най-големия враг на неолиберализма и единствения начин той да бъде изгонен от Европа. Преди това разработих и определих всички принципи на реалната демокрация, които представихме за идеология на нашето движение "Идея за България", борещо се срещу неолиберализма и определящо себе си за новия вид политически субект на Европа, вървящо по стъпките на италианското движение "5 звезди"( Грилините ) на Бепе Грило.

Ето моята нова НАУКА за "социалната европейска държава" и принципите на нейния демократичен модел "реалната демокрация" във вид на дефиниция:
натисни ДЕФИНИЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКАТА СОЦИАЛНА И ПРАВОВА ДЪРЖАВА

Автор Дора Апостолова
Авторски материал на "Идея за България"
2 юли 2013 г.
Хелзинки
За автора и други негови статии ще прочетете повече в неговия БЛОГ

Добавете коментар


Реклами от Google